Przejdź do treści

Cała prawda o dietach detoksykacyjnych

Czy dieta detoksykacyjna rzeczywiście pozbędzie się toksyn z organizmu i sprawi, że będziesz zdrowszy?

Diety detoksykacyjne cieszą się ogromną popularnością o tej porze roku. I nic dziwnego.

Obiecując pozbyć się z organizmu „toksyn” wynikających z niewłaściwej diety i stylu życia, twierdzą, że te diety pozostawią cię oczyszczonym i ożywionym – i być może kilka kilogramów lżejszym do bagażnika.

detox

Co to jest dieta detoksykacyjna?

Możesz znaleźć szeroką gamę programów i zestawów detoksykacyjnych; niektóre trwają dzień lub dwa, inne kilka miesięcy. Niektóre z nich mają na celu po prostu zwiększenie spożycia surowych warzyw i nieprzetworzonej żywności, zachęcając jednocześnie do wyeliminowania kofeiny, alkoholu i rafinowanego cukru.

Inne wymagają stosowania suplementów (takich jak witaminy, minerały i suplementy ziołowe) lub środków przeczyszczających. Niektóre nawet graniczą z dietami głodowymi, pozwalając ci pić tylko soki. Przegląd literatury z 2015 roku stwierdził, że nie ma przekonujących dowodów na skuteczność diet detoksykacyjnych.

Ale czy te programy, które często wymagają spożywania drogich proszków i mikstur, naprawdę poprawiają stan zdrowia?

Generalnie nie, twierdzi Tim Crowe, profesor nadzwyczajny w dziedzinie żywienia na Uniwersytecie Deakin. Jest to pogląd wspierany przez wielu innych, w tym dokładny przegląd badań ośmiu popularnych diet detox opublikowanych w Journal of Human Nutrition and Dietetics w 2015 roku.

„Wiele rzeczy, które zalecają wyciąć, w rzeczywistości nie są złym pomysłem”, mówi profesor Crowe.

„Jeśli wytniesz alkohol, przestaniesz palić i będziesz jeść mniej śmieciowego jedzenia, poczujesz się lepiej. Ale to nie dlatego, że eliminujesz toksyny. Po prostu wkładasz mniej śmieci do swojego ciała”.

Ale profesor Crowe mówi, że założenie, że nasze ciała muszą być „oczyszczone” z toksyn nagromadzonych z naszego stylu życia, nie jest poparte dowodami naukowymi.

Czytaj  Ilość aktywności fizycznej potrzebujesz?

„Napotykamy substancje toksyczne przez cały czas, ale nasz organizm doskonale radzi sobie z ich usuwaniem” – mówi.

Owoce i warzywa, na przykład, zawierają naturalne środki owadobójcze, które mogą być szkodliwe dla naszych ciał.

Ale nasze nerki, wątroba i jelita skutecznie neutralizują takie substancje w ciągu kilku godzin od ich zjedzenia, przekształcając je w produkty, które mogą zostać wydalone z organizmu.

Nasze płuca, skóra i układ odpornościowy są również przygotowane do usuwania lub neutralizowania substancji toksycznych.

Profesor Crowe mówi, że nie ma żadnych specjalnych ziół, soków czy diet, które wzmacniają ten proces, a firmy sprzedające programy detoksykacyjne nie potrafią nawet nazwać toksyn, które rzekomo usuwają.

„Nie znajdziesz żadnych dowodów na to, że stosowanie się do któregokolwiek z tych programów oznacza całkowite wyeliminowanie większej ilości toksyn” – mówi.

Potencjalne szkodliwe skutki detoksu to problemy z jelitami, bóle i nieświeży oddech

Diety detoksykacyjne nie tylko nie są w rzeczywistości „detoksykacyjne”, w niektórych przypadkach mogą być szkodliwe.

„Niektóre z nich mogą być bardzo ekstremalne; mogą eliminować całe grupy pokarmów, zwłaszcza nabiał” – mówi profesor Crowe.

Oznacza to, że można przegapić ważne składniki odżywcze.

Drastyczne zmniejszenie kilodżuli może również powodować:

  • rozstrój żołądka i jelit
  • uczucie zmęczenia
  • bóle i zawroty głowy
  • nieświeży oddech

Często twierdzi się, że jest to znak, że organizm pozbywa się toksyn.

„Ale tak naprawdę jest to tylko znak, że nie miałeś wystarczająco dużo węglowodanów; przechodzisz w tryb głodu”, mówi profesor Crowe.

„Podczas gdy szybko stracisz dużo wagi, dzieje się tak dlatego, że tracisz głównie płyn i swoje zapasy węglowodanów, a nie przechowywany tłuszcz. Odzyskasz tę wagę, gdy tylko zaczniesz znowu normalnie jeść”.

Diety detoksykacyjne zalecające picie dużych ilości wody mogą również prowadzić do niebezpiecznie niskiego poziomu sodu we krwi, który może powodować drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć. Jest to szczególnie problem, jeśli twoje spożycie soli jest już niskie od poważnego cięcia spożycia żywności.

Czytaj  W jaki sposób czarny pieprz pomaga w utracie wagi?

Grupa konsumencka CHOICE zidentyfikowała szereg składników w niektórych zestawach detoksykacyjnych, które są potencjalnie szkodliwe dla osób z takimi schorzeniami jak wysokie ciśnienie krwi lub przyjmujących leki takie jak rozcieńczalniki krwi. Często brakuje ostrzeżeń o tych składnikach.

Diety detoksykacyjne należy porzucić na rzecz długoterminowych zmian stylu życia

Wniosek jest taki, że diety detoksykacyjne mogą być drogie, mówi profesor Crowe, i są niepotrzebne i prawdopodobnie szkodliwe.

Są one popularne, ponieważ oferują pozornie szybkie rozwiązanie problemu złego stylu życia i nawyków żywieniowych.

„Zrobiłeś złą rzecz, teraz oto dieta detox, aby rozgrzeszyć cię z grzechów, abyś mógł zacząć czyste konto”, mówi.

„Jeśli dieta detox sprawia, że zaczynasz jeść lepiej, to jest to wspaniała rzecz”, mówi.

Ale jeśli poważnie myślisz o poprawie swojego zdrowia, musisz wprowadzić zmiany, które utrzymają się dłużej niż kilka tygodni lub miesięcy programu detoksykacji.

„Jedz więcej owoców i warzyw, a mniej przetworzonej żywności, ogranicz alkohol, rzuć palenie, jeśli jesteś palaczem, i wykonuj więcej ćwiczeń fizycznych” – mówi profesor Crowe.

Kilka wstępnych badań sugeruje, że pewne składniki odżywcze znajdujące się w kolendrze, winogronach i winie oraz owocach cytrusowych, mogą być przydatne w eliminacji toksycznych metali, ale potrzebne są bardziej solidne badania, aby sprawdzić, czy tak jest naprawdę.

Wiktor Bazarczyk

Wiktor Bazarczyk

Hubert jest absolwentem medycyny, który jako swój zawód wybrał dietetykę. Uwielbia dobre, zdrowe jedzenie i często można go spotkać odkrywającego nowe restauracje z przyjaciółmi. W wolnym czasie prowadzi bloga o nowościach ze świata zdrowia i odżywiania, dzieląc się z czytelnikami wskazówkami i poradami. Hubert lubi również wspinaczkę górską – aktywność, która pozwala mu połączyć dwie pasje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *